19 Mayıs ile İlgili Şiirler

tarafından
11
19 Mayıs ile İlgili Şiirler

Bilindiği gibi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak ülkenin kurtuluşundaki ilk adımı atmıştır. Kesin kararla Anadolu’ya geçen Atatürk, yurdun kurtuluşu namına ölümü bile hiçe saymıştı. Ya ölünecek ya da özgürlüğe kavuşulacaktı. Bu uğurda nice savaşlar verildi, nice şehitler canlarını verdi; ama ülkemiz de kurtuldu. 19 Mayıs ile ilgili yazdığımız birkaç şiirin hoşunuza gideceğini umuyoruz. İyi okumalar.

19 Mayıs ile İlgili Şiirler

4 Kıtalık Şiirler

ATA’M SAMSUN’DA

İstanbul’dan kalktı
Samsun’a vardı
Üstün gücüyle
Ordular yardı

On dokuz mayıs
Önemli bir gün
Herkese düğün
Olacak bu gün

Ata korkmadı
Hiç yorulmadı
Topraklarımızı
Düşmandan aldı

Ata’ya saygı
Hürmetimiz var
Duymayın kaygı
Ulu Ata’mız var

GENÇLİĞE ARMAĞAN

Gençliğe armağandır
Büyük Ulu Önderin
O bir kahramandır
Ona sevgimiz derin

Bir güneş gibi doğdu
Düşmanı yasa boğdu
Gelince o Samsun’a
Milletini uyardı

Gençlere güvenirdi
Onlar umuttur derdi
Bu güzel kutlu günü
Türk gençlerine verdi

Kutlayalım bu günü
Sanki Türk’ün düğünü
Bu bize güzel anı
Unutmayalım dünü

6 Kıtalık Şiirler

19 MAYIS

Bugün mayıs on dokuz
Atam geldi Samsun’a
Biz esarete yokuz
Dedi güzel vatana

Kesin bir karar aldı
Biraz Samsun’da kaldı
Vatan kurtarmak için
Ömrünü hiçe saydı

Artık savaşmak vakti
Dedi cesur millete
Herkese ışık yaktı
Yaşam verdi devlete

Düşmana karşı çıktı
Korudu bu ülkeyi
Planı çok açıktı
Düşündü o her şeyi

Meydanlarda savaştı
Dağlar tepeler aştı
Kurtuluş Savaşında
Cepheleri dolaştı

Ata’ya minnetarız
O kurdu bu ülkeyi
İlelebet yaşayacak
Türkiye Cumhuriyeti

ATA’NIN ARMAĞANI

   Ülkemizde her yıl kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Atamız ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere olan bir hediyesidir. Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kutlanan bu bayram Türk milleti açısından önemi büyük olan milli bir bayramdır. Samsun, işgal yapan devletler için önemli noktalardan biridir. Coğrafi konum bakımından büyük önemi olan şehir,  Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir olan bir kapıydı bu yüzden işgal güçlerinin dikkatini çeken yerlerden biriydi. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının sebebi işgale karşı duruşuydu.

   1919 yılının Mayıs ayında Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsuna çıkmıştır ve o gün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşılık olarak Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilir. Bu tarih ve bayram Türk Cumhuriyeti için ayrıca tarihi bir dönem taşımaktadır. Atatürk Samsuna ayakbastı sırada tarih 19 Mayıs’ı göstermektedir, aynı tarihte ‘ Gençlik ve Spor Bayramı ‘ kutlanmaktadır. Atatürk Türk Milletini geliştirecek olan şeyin gençlerin eğitimi ve genç fikirlere verilen önem olarak görmüştür. Bu sebeple ‘gençlik’ Atatürk için yalnızca yaş aralığı değil, ayrı bir önem taşımaktadır. Onun için mühim olan fikirlerin gençliği ve dirliğidir. Bu görüşlerini ise bu sözüyle özetlemektedir ‘ Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir’.

    Belirli Günler ve Haftalar içinde özel bir yere sahip olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın önemi hakkında çevremizi bilinçlendirmeli ve bu konuda çaba sarf etmeliyiz. Atatürk’ü anlamak onun yaptıklarını anlamaktan geçer, bu sebepten dolayı onun bize armağan ettiği bu bayramında önemini kavramalı ve Atatürk’e olan borcumuzu ödemeliyiz.