Atasözleri ile İlgili Şiirler

tarafından
74
Atasözleri ile İlgili Şiirler

Değerli şiirseverler, sizler için çeşitli atasözlerimiz ile ilgili kısa şiirler yazdık. İstediğiniz atasözü ile ilgili şiiri okuyabilir, sizler de benzer şiirler yazabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Atasözleri ile İlgili Şiirler

2 Kıtalık Şiirler

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT

Fark etmez mal, mülk, kat, yat
Ayağını yorganına göre uzat
İsraf etme, her şeyden tat
Ayağını yorganına göre uzat

Hesabını çok iyi yap
Sen de ol bir baltaya sap
Sonra yutarsın ilaç ve hap
Ayağını yorganına göre uzat

(Rıdvan ÖZKAN)

AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR

Geçmesin senin zamanın
Ağaç yaş iken eğilir
Gelsin zamanı harmanın
Ağaç yaş iken eğilir

Taze beyin çabuk alır
Çocukta bilgi uzun kalır
Erken başlayan yol alır
Ağaç yaş iken eğilir

İTLE YATAN BİTLE KALKAR

Üzüm üzüme bakar
İtle yatan bitle kalkar
Kötü arkadaş seni yakar
İtle yatan bitle kalkar

Örnek al iyi insanı
Öğretsin her lisanı
Çiğnetme sakın yasanı
İtle yatan bitle kalkar

(Rıdvan ÖZKAN)

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR

Damlaya damlaya göl olur
Bir damlacıktan sel olur
Sen biriktirmez isen
Unutma ki el alır

Birikimler berekettir
Tasarruf iyi harekettir
Boş harcamaya bir set çektir
Küçük birikimler büyüyecektir

BİNLERCE YILLIK TECRÜBELER

Bazen anlatmak istediğimiz alır başını gider ve engel olamayız. Beynimizden bizi o zor durumdan kurtaracak bir kelime bir cümle ararız. İşte o anda yetişir imdada atasözlerimiz.

            Söyleyeni belli değil ama sanki insanlığın yaşadığı serüveni tahmin edercesine her zaman başvurduğumuz sözlerdir bunlar. Söz güzelliği katar konuşmamıza, anlam derinliği katar, sözlerimizi adeta toparlar bir bohça gibi karşı tarafın önüne atar. Artık top sende dercesine…

            Birlikteliği anlatmak istiyorsun mesela, ne kadar anlatırsan anlat beraber olmanın, dayanışmanın gücünü ancak; “bir elin nesi var iki elin sesi var.” Kadar anlatabilirsin. İsrafı önlemek için dil dökersin ama “damlaya damlaya göl olur.” Seni uyarır. Boş durma, çalış ve insanlığa yara bir şey yap çünkü “işleyen demir ışıldar.”
            Daha nice atasözlerimiz var ki her biri hayatın imbiğinden geçmiş bizlere bazı şeyler anlatırlar. Zaten yaşanmayan duyguların, düşüncelerin insanların yüreğini etkileyeceğini sanmıyorum. Aslında dünyada birçok milletlerin bizim milletimizinkine benzeyen atasözleri vardır. Bu da; uygarlığın gelişiminde insanların farklı farklı ülkelerde olması bütün insanların aynı dertlerden ve sevinçlerden beslendiğini gösterir. Bir Rus atasözü ile bir Çin atasözünün ya da İngiliz atasözünün aynı olması ortak değerlerin aynı olduğunu gösterir. Aslında ataların bu durumlarda sarf ettiği sözler insanların beraber yaşamayı, paylaşması, dostlukların kurulması üzerinedir.

Oysa insan iyiliği ve kötülüğü beraber besler zihninde. Bir yandan sana paylaşmayı öğütleyen bir düşünce varken beri yandan sana “bana değmeyen yılan bin yaşasın.”diye nereden geldiği belli olmayan insanları bencilliğe, savaşmaya iten sözlerle karşılaşırsı. Elbette iyi ve kötünün mücadelesi kıyamete kadar sürecektir. Önemli olan sen hangi saftasın?
Haydar ŞAHİN