Başarı ile İlgili Şiirler

tarafından
107
Başarı ile İlgili Şiirler

Hiçbir başarı tesadüf değildir derler. Doğru söylerler. Her başarıda, bir emeğin hikayesi, bir emekçinin alın teri vardır. Başarmak isteyen kişi, önce başaracağına inanmalı ve bu yolda emin adımlarla ilerlemelidir. Başarı konulu şiirlerimiz de buna dikkat çekmiştir. Sizler de başarı ile ilgili şiirlerinizi bizlere gönderebilirsiniz.

Başarı ile İlgili Şiirler

3 Kıtalı Şiirler

ZAFER BENİMDİR DE

Artık kafanda bir kıvılcım yansın
Zafer benimdir de, çalış ve başar
Başarı bil yolcu sen de bir hansın
Sana gelmek için dağları aşar

Zor bir iş gelince, asla pes etme
Çektiğin çileyi, sakın dert etme
Sahip olduğun gücü yabana atma
Zafer benimdir de, çalış ve başar

Çalışan insanı Allah da sever
Her insan çalışan insanı över
Çalışmayan sonra dizini döver
Zafer benimdir de, çalış ve başar

EMEK VE BAŞARI

Gelsin istiyorsan sana başarı
Çok çıkma dışarı olma haşarı
Sana fayda vermez, okey taşları
Sonra pişman olup silme yaşları

Başarı öylece kimseye gelmez
Emek vermeden başarı olmaz
Çalışan yarın saçını yolmaz
Unutma emeksiz başarı olmaz

Sen çok çalışıp didinmelisin
Artık tembellikten arınmalısın
Oturup derslere sarılmalısın
Gezinip tozarak başarı olmaz

Başarı Akrostiş Şiir

Başlamak bitirmenin yarısı derler
Aslında bakarsan doğru söylerler
Şevkle çalışanı her zaman överler
Aylak, boş gezene arkadan söverler
Rahat ol, emek veren elbet başarır
Işık verir yoluna, gözden yaş alır

ZAFERE GİDEN YOL

   Başarı ile ilgili birçok sözler söylenmiş, yorumlar yapılmış, araştırmalar enine boyuna incelenmiştir. Her insanın başarı anlayışı, her fikrin, düşüncenin başarıya bakışı farklı farklı olmuştur. Birinin başarıyı yorumlayışı diğerinin başarı tasavvurunun zıddı olmuş, ötekinin başarıya kattığı anlam berikinin tam tersi olabilmiştir. Bunun yanında zamanla başarıya bakış açıları da çoğu düşüncelerde değişiklik arz etmiştir. Hatta kimi bölge ve yaşam alanlarından başarı, bir başka bölge ve yaşam alanlarında farklı bir şekle bürünebilmiştir.

     Mesela kuru, çorak, susuz bölge Afrika’da başarı suyu bulabilme yeteneği iken, Kapital bir düşünceye hâkim Amerika’da başarı ise her türlü yolla para elde edebilme hüneri olarak kendini gösterebilmiştir. Bunun yanında bir öğrenci için sınıfı yüksek dereceyle geçebilme başarı olarak görünürken, bir esnaf için elindeki malı en yüksek fiyata satabilme başarı olarak görülebilmiştir. Bir çiftçi için en güzel ürünleri yetiştirme başarı olarak isimlendirilirken, bir terzi için farklı bir mahiyette başarı anlam kazanabilmektedir.

    Bu kadar farklılık içerisinde başarıya ne ile anlam verebileceğiz? Başarıyı kime, neye, hangi zaman ve düşünceye göre anlamlandıracağız? Hangi yaş, meslek, fikir gurubunu temel alacağız? Tüm insanları kapsayan, meslekleri, yaşları, toplulukları, tüm zamanları kuşatan bir başarı tanımını nasıl yapacağız? Eskiyip pörsümeyen, ufuk açıcı, net bir tanımı kim, nasıl ve ne şekilde yapacak?
  

    Sorular uzadıkça kafalardaki karışıklık daha fazla uzayıp gidecektir. Başarıyı anlamlandırmak ancak, tüm geçmişten haberdar olabilen ve geleceği eksiksiz olarak bilen, insanın psikolojik ve sosyolojik yapısını en ince ayrıntısını bütün boyutlarıyla ele alan, tüm coğrafik bölgelerden, toplumlardan, düşüncelerden haberdar olan, hayata ve yaşama anlam katan birisi tarafından verilmelidir. Dünya yaşamına, niçin ve nasıl sorularına en güzel bir şekilde anlam katabilen birisi tarafından olmalıdır. İşte o zaman başarı anlam kazanır, uğrunda çaba ve gayret sarf edilmeye değer bir durum alır.

Başarı ile ilgili şiirlerimizi beğendiyseniz yorum bölümünde düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın lütfen. Başarı daima sizinle olsun.