Başarısızlık ile İlgili Şiirler

tarafından
18
Başarısızlık ile İlgili Şiirler

Başarısızlık, her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak insan isterse, başarısızlığı başarıya dönüştürebilir. Hiçbir şey insanın azminden kurtulamaz. Yeter ki gerçekleştirmek istediğimiz şey için emek verelim, elimizden geleni yapalım. Başarısızlık konulu şiirlerimiz ile ilgili düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın lütfen.

Başarısızlık ile İlgili Şiirler

4 Kıtalık Şiirler

BAŞARISIZLIK


  Başarısızlık olmasın hayatında
Çalış, çabala emek ver, başar
Çalışmak çok iyi Allah katında
Unutma, sadece başaran yaşar
 
Sakın olmaz deme, kendine güven
Her daim başarır çalışmayı seven
Olma sakın sonra dizini döven
Unutma, çalışan elbet başarır
 
Kolay değil hiçbir iş, elbette ki zor
Birazcık emek ver ve kendini yor
Yaşadığımız zaman su gibi akıyor
Unutma, zamanı kullanan başarır
 
Kafana koy bu bütün söylediklerimi
Tecrübe ile öğrendim, bildiklerimi
Sana anlatayım hayatımdan sildiklerimi
Unutma çalışan elbet başarır

BAŞARISIZLIK AKROSTİŞ ŞİİR

Başarı her zaman çalışana gider
Azimle çalışan hep keyif eder
Şayet çalışırsan bu sana yeter
Aklını kullan çalış ve başar
Renklensin hayatın, ilk adımı at
Issız kalmış dünyana, bir başarı kat
Sanma ki tembellikle yaşarsın hayat
Işık saç dünyana, çalış ve başar
Zehir etme kendine, artık hayatı
Lütfen elden bırakma, artık gayreti
Isınsın yüreğin, olmasın katı
Kendine güven, çalış ve başar

TEMBELLİĞİN ACI MEYVESİ

   Her başarının bir hikâyesi olduğu gibi, her başarısızlığında bir hikâyesi vardır. Başarısızlığın başlıca sebebi, başaracağına inanmamaktır.

   Başarısız olduğunu düşünen kişi öncelikle kendine olan güvenini sorgulamalı, başarmak istediği her ne ise yapabileceğine, yani kendine inanmalıdır. Ve tabi bunu yaparken kendi potansiyelini (yetenek, hayal gücü, bilgi birikimi) göz ardı etmemeli, ona göre bir yol belirlemelidir.

  Başarı veya Başarısızlığın tek çerçeve içerisine alınması doğru olmaz. Çünkü bunun genellenmesi yanlıştır. Kişi bir konuda başarısız iken bir başka konuda oldukça başarılı olabilir.

   Çocuk yaşta anne- babası veya öğretmenleri tarafından yetenekleri, ilgi alanları tespit edilememiş bireyler çoğunluktadır. Yine ilköğretim yıllarında başarısızlıkla yargılanmış, zekâ geriliği olduğu düşünülmüş birçok çocuğun, teşhis edilmemiş rahatsızlıkları sonradan ortaya çıkmıştır.

     Özellikle anne- babaların ve öğretmenlerin dikkat dağınıklığı- dikkat eksikliği, hiperaktive,  vb. başarıyı olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıkları zamanında fark etmeleri ve gerekenleri yapmaları gerekmektedir. 

      Bir diğer önemli koşul ise, çalışmada devamlılık. Unutulmamalıdır ki hızlı koşan çabuk yorulur. Ancak itidalle ve ara vermeden devamlı yürüyen yol alır.

      Bunu bize, ibadetin çok olanı değil devamlı olanı makbuldür, diyen Peygamber (s.a.s.) öğretir. Çok zeki olduğu halde başarısız olan insanlar azımsanmayacak sayıda ise, bunun en önemli sebebi çalışmada süreklilik olmamasıdır.