Bayrak Sevgisi ile İlgili Şiirler

tarafından
32
Bayrak Sevgisi ile İlgili Şiirler

Bayrak, Anadolu insanı için en kutsal değerlerden bir tanesidir. Gerekirse onun uğrunda hiç düşünmeden can verilir. Bir ülkenin özgürlük, bağımsızlık göstergesi olan bayrağı korumalı, ona saygı göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından almıştır.

Bayrak Sevgisi ile İlgili Şiirler

5 Kıtalı Şiirler

ŞANLI BAYRAĞIM

Yücelerden yücesin
Benim şanlı bayrağım
Sen tam iki hecesin
Benim kanlı bayrağım

Göklerde hep dalgalan
Hiç durmasın rüzgarın
Senden başkası yalan
Olmasın sensiz yarın

Uğruna şehit verdik
Bayrak kutsaldır dedik
Sana hep kötü bakan
Düşmanı yere serdik

Sen ki gururumuzsun
Şan ve şerefimizsin
Atadan miras değil
Torundan emanetsin

Her zaman gölgendeyiz
Güven duyduk seninle
Savaşlarda hep öndeyiz
Gidiyoruz kefenle

KAN KIRMIZI BAYRAK

Kan kırmızı bayrağım
Acıların mı var senin
Benim hayat yaprağım
Çok mu acıdı tenin

Sana kılıç kalktı da
Korumadık mı seni
Düşman kötü baktı da
Gözetmedik mi seni

Artık rahat ol gayrı
Yere inmeyeceksin
Olmayız senden ayrı
İçine sinmeyeceksin

Birçok taze yiğitler
Senin için can verdi
O amansız vakitler
Kumaşına renk verdi

Kandandır senin özün
Ay ve yıldızdır yüzün
Artık bize gülümse
Kalmasın sende hüzün

3 Kıtalı Şiirler

BAYRAKTAN GEÇİLMEZ

Anadan geçilir, yardan geçilir
Unutma bayrağım, senden geçilmez
Sen dalgalandığında güller açılır
Sana hayat biçilir, paha biçilmez

Bizler senin sayende hep birlik olduk
15 Temmuz gecesi, sokağa dolduk
Birliğimiz bozulmaz, kafaya koyduk
Sen varken, bu vatan toprağı geçilmez

Savaştık yıllarca, seni yaşatmak için
Sana düşman olan çok, acep niçin
Bayrağımıza her yerde yüksek yer açın
Bayrak bir yanda olsa, bu can seçilmez

ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ

   Her toplum ve medeniyetin bir tarihi vardır. Toplum o kadim tarihiyle özdeşleşerek ayakta durur. Tarihinden kendisine ulaşan tecrübeler ile geleceğe mercek tutabilir. Sağlıklı bir geleceğe toplumlar ancak, sağlıklı bir tarih okumasıyla adım atarlar. Tarihin tozlu rafları kendi geçmişlerini unutup, gereği gibi ibret al(a)mayanlarla doludur.

       Bir topluma kendi geçmişini hatırlatan ve geçmişinde yolculuğa çıkaran, birliğin, beraberliğin, amacın simgeleştiği bayraklar bu konuda toplumlar için önemli bir yere sahiptir. Tarihin derinliklerinde gizli kalan medeniyetin gizli şifreleri bayrakla insana açılır. Her bir şifre geleceği aydınlatan bir fener konumundadır. Karanlıklardan aydınlığa açılan bir pencere gibi onlara bilinç kazandırarak, zihinlerde oluşan sis perdelerini dağıtır. Geçmişten geleceğe uzanan bir köprü kurulmasına zemin hazırlayarak, tarihinden aldığı kurtarıcı bir nefes ile karşılaşabileceği azgın dalgalara karşı koyabilme gücü verir. Böylece zor durum ve koşullara karşı o toplum, hazırlıklı bir halde bulunma bilincine sahip olur. Bu o toplumu tembellikten, statik olmaktan, uyuşukluk ve oturmuşluktan uzak tutarak, hareketi kendine düstur edinmiş bir hal ile çalışma ve uyanıklığa sevk eder.

      Tarihini yeni nesillere ulaştıran bayrak, bir emanet konumundadır. Onu yalnızca bir bez parçası olarak görmek, geçmişte yapılan mücadele ve emeklere haksızlıkla karşılık vermekten başka bir şey ile ifade edilemez.

       Anadolu’nun Müslümanlaştırılmasıyla başlayan ve yüzyıllardır bu topraklarda adaletle hükmeden atalarımızı ancak tarihimizi iyi okuyup geleceğe sağlam adımlar atarak, bayrağımızı sevip, sahiplenerek görevimizi yerine getirmiş oluruz. Dini kutsal değerleri için can vermiş şehitlerimizin bizlere emanet olarak bıraktığı bu toprakları ve bu topraklarla özdeşleşmiş bayrağımızı sevmek her vatandaşın asli görevleri arasındadır. Tarihini okuyamayan, kendisine devredilen emanetlere sahip çıkmayan her toplum yıkılmaya ve yok olmaya mahkûmdur. 

Sevgili şiirseverler, sizler de bayrak sevgisi konulu şiirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Şiirler kalmanızı dileriz.