Çalışkanlık ile ilgili Atasözleri ve Deyimler

tarafından
73
Çalışkanlık ile ilgili Atasözleri ve Deyimler

Çalışmak insanoğlunun geçmişten geleceğe dünyaya geldiğinden beri yaptığı aktivitelerden bir tanesidir. Tarihin her döneminde tüm insanlar birşeylere sahip olabilmek için çalışmış ve gayret etmişlerdir. Sürekli çalışan ve emellerini yapmak yani hayallerini gerçek hayata geçirmek isteyen kişilere de çalışkan denmiştir.

Çalışkan kişiler için onlar ile ilgili özlü sözler, atasözleri ve deyimleri merak ediyorsanız yazımızın içeriğine göz gezdirebilirsiniz!

Çalışkanlık ile ilgili Sözler

Çalışkanlık ile ilgili Atasözleri ve Deyimler
Çalışkanlık ile ilgili Atasözleri ve Deyimler

Çalışkanlık ile ilgili atasözleri

Er olan ekmeğini taştan çıkarır

Atasözünün anlamını merak ediyorsanız eğer, Er demek şuan asker anlamına geliyor olsa da eskiden delikanlı anlamında da kullanılan bir kelimedir. Bu atasözümüzde delikanlı olan adam ekmeğini taştan çıkarır denmektedir. Yani burada belirtilen taştan çıkarmak kelimesi mecazi anlamdadır. Anlamı ise ne yapar ne eder en zor şekillerde bile çalışarak emek ederek iş yapar.

İşleyen demir ışıldar

Atasözü ne anlama gelmektedir? Evet bir uzvunuzu bir kaç saat kullanmadığınızda hissedeceksinizdir o organınızı eskisinden daha kötü bir şekilde ve ağrılı bir şekilde hareket ettirirsiniz. Çünkü belli bi süre onu kullanmazsınız ve bu o organınız için hamlık olacaktır. Çünkü vücudunuz onu kullanmaya kullanmaya unutur ve köhner. Fakat sürekli o organınızı çalıştırırsanız bu ona pratik kazandıracaktır ve belli bir stabilde çalışacaktır. Buna sporcuların sürekli antrenman yapmalarını örnek verebiliriz. Bu da iyi bir örnektir.

Emek olmadan yemek olmaz

Eğer çalışmazsanız hiç bir yerden ne para ne de yemek bulamazsınız anlamına gelmektedir. Bu atasözümüzde oldukça haklıdır. Örneğin çalışmazsanız bir süre sonra başkalarından istemek zorunda kalırsınız fakat el 1 gün verir 2 gün verir 3. gün lafını yapıp yardımcı olmayabilir. Bu nedenle siz de bu durumda kalmamak için emek edip çalışarak hakkınız olan yemeği kendiniz bulmalısınızdır.

Aç ayı oynamaz

Bu atasözümüz ise biraz küstahça gibi gözükse de benzetme olarak işi yapan kişinin parasını vermeden veya karnını doyurmadan işi yapmayacağını belirtir. İlk önce işi yapan kişi veya kişilerin ihtiyaçlarını karşılamalı daha sonrasında ise işi yaptırabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Açın gözü ekmek teknesindedir

Bu atasözümüz ise kişinin karnı açsa veya cebinde parası yok ise işini yapmaya çalışması anlamına gelmektedir. Bu cümledeki ekmek teknesi, dükkan iş veya para kazandığı yer anlamındadır.

Akan su yosun tutmaz

Burada da yukarıda bahsettiğimiz atasözü gibi işleyen demir pas tutmaz anlamına geliyor diyebiliriz. Eğer bir oluktan sürekli su akarsa orası temiz kalır ve yosun tutmaz fakat biraz akıp biraz akmıyorsa orası yosun tutar ve çapaklanır. Bu yüzden istikrarsız olmamalıyız anlamı çıkarılabilir.

Adamın iyisi işte belli olur.

Bir insanı tanımak istiyorsanız işini görmelisiniz anlamına gelen atasözüdür. Eğer bir adamın nasıl birisi olduğunu görmek istiyorsanız onunla çalışmalısınız anlamına gelmektedir. Eğer işinde çalışkan ve işini iyi yapmaya gayret ediyorsa bu kişi iyi bir kişidir.

Hazıra dağ dayanmaz

Eğer kenarda belli bir miktar paranız varsa ve bu bana ömür boyu yeter diyorsanız büyük yanılgıdasınız. Çünkü bu atasözünde belirtildiği gibi dağ büyüklüğünde malınız bile olsa dayanmayacaktır. Burada bahsedilen dağ hazinenin büyüklüğünü anlatmaktadır. Yani ne kadar malvarlığınız olursa olsun sizin ihtiyaçlarınızı ömür boyu karşılamayacaktır.

Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer

Yaz ayları genel itibari ile herkes için tatil olarak anıldığı için bu cümlemizde yazın herkes tatildeyken veya yatarken çalışan kişinin kışın onlardan daha rahat edeceği yemeğinin pişeceği anlamına gelmektedir. Zor durumda kalmamak için bu atasözüne kulak verebilirsiniz.

Çalışkanlık ile İlgili Şiirler

Sevgili ziyaretçilerimiz için en güzel şiirler ailesi olarak çalışkanlık ile ilgili atasözleri veya çalışkanlık ile ilgili deyimler ile ilgili yazı yazdık. Umarım yazılarımızı beğeniyorsunuzdur. Eğer daha fazla içerik istiyorsanız aşağıdaki yorum kısmına yorum yazarak bize destek olabilirsiniz.