Dünya Çevre Günü ile İlgili Şiirler

tarafından
75
Dünya Çevre Günü ile İlgili Şiirler

Dünya Çevre Günü konulu şiirlerimiz aşağıda. amatör de olsa duygularımızı şiirler ifade etmeye çalıştık. sizler de amatör şiirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Dünya Çevre Günü ile İlgili Şiirler

3 Kıtalık Şiirler

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Hep temiz tut çevreni
Güzelleştir evreni
Kirletirsen eğer
Hastalık bulur seni
 
Temizlik sıhhat demek
Temizlik ağaç sevmek
Kirli pis bir ortamda
Yiyemezsin sen yemek
 
Ağaç sev, hayvan koru
İnan ki budur doğru
Kirletmek çok kolaydır
Bence sen başar zoru

ÇEVRE

 Çevreyi temiz tutun
Hastalığı unutun
Cici bebeklerinizi
Hep sağlıkla uyutun
 
Temizlik imandandır
Böyle demiş büyükler
Kirleten ziyandadır
Bunu bilir küçükler
 
Ağaç, çiçek ve yollar
Temizse hep mis kokar
Yeşillensin topraklar
Yağsın artık yağmurlar

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

   Hayatta bir çok konu ve kişi ile alakalı olan özel gün ve tarihler mevcut olduğu gibi yokluğunun mantıksız olacağı bir çevrenin de dünya tarafından kutlanan bir özel günü vardır. İsveç’in Stokholm şehrinin de Çevre Konferansı olarak adlandırılan konferansta Birleşmiş Milletler tarafından bir karar alınmış ve 5 Haziran tarihini Dünya Çevre Günü olarak tayin etmişler ve uluslara mal etmişlerdir.

    Çevre diye adlandırdığımız şey aslında insanın yaşama alanı, biyolojik olarak söyleyecek olursak insanların habitatıdır. Yani doğup, büyüyüp gelişip sonra da ölen canlıların yaşamlarını sürdürdükleri alana çevre denir. Çevre bir çok şey gibi doğal ve yapay olmak üzere iki bakımdan incelenmektedir. Doğal çevre dediğimiz insan eli değmemiş olup yaratıcı tarafından insanlara bahşedilmiş olan çevredir. Yapay çevre ise insanların müdahale ederek değiştirdiği ve değişimler, yenilikler yaptığı çevreye denir. Muhakkak ki insanın elinin değmediği ve tamamen yaratıcı tarafından dizayn edilmiş doğal çevre yapaydan binlerce kat güzeldir.  Zaten bir Dünya Çevre Günü kutlama ihtiyacı ve gereği de doğal çevreyi koruma adına düzenlenmiştir. Yani her ne kadar insanlar istekli veya isteksiz bir şekilde çevreye müdahale etse de aslında herkes her şeyde olduğu gibi çevrede de doğalın peşindedir. Fakat bu sadece lafta olmamalıdır, yani ‘ çevremizi temiz tutalım / çevremizi kirletmeyelim’ gibi yerlere düşmüş basit sloganları ağzımızda sakız etmek yerine bir şeyler yapmanın telaşında olmalıyız.

     Dünya Çevre Günü de belki bir kutlama yerine bir bilinç uyandırma amacıyla dünyaya mal edilmiş bir gündür yani yaygın bir söylenti olarak ‘bir gün değil her gün’ amacıyla yola koyulmayı ve bize emanet olan çevreye sahip çıkmalıyız.