Dünya Kitap Günü ile İlgili Şiirler

tarafından
27
Dünya Kitap Günü ile İlgili Şiirler

Dünya Kitaplar Günü hakkında yazdığımız şiirlerde kitabın öneminden bahsetmeye çalıştık. Kitap okumayan bir toplum geri kalmaya mahkumdur. bunun bilincinde olmalı, kitaplardan asla kopmamalıyız. Sizler de dünya kitap günü ile ilgili şiirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İyi okumalar.

Dünya Kitap Günü ile İlgili Şiirler

5 Kıtalık Şiirler

KİTAPLARIM

Kitaplarım dostlarım
Hayatı sizinle anlarım
Binlerce yıl öncesini
Sizinle hatırlarım

Sizsiniz bilgi yolum
Sizsiniz elim kolum
Güzel kitaplarım
Ben sizinle varım

Canım sıkıldığında
Hayaller yıkıldığında
Her an yanı başımda
Siz varsınız kitaplarım

Sayenizde öğrendim
Her şeyin güzelini
Okudukça can buldum
O güzel sözlerini

Kitap varsa biz varız
Onunla işe yararız
Bütün yaralarımızı
Kitaplarla sararız

3 Kıtalık Şiirler

KİTAP

Hayatıma can katar
Bil ki candır kitap
Kitapsız toplum batar
Medeniyettir kitap

Türlü bilgi bulursun
Bulur mutlu olursun
Kapılıp kaybolursun
Güzel rüyadır kitap

Arkadaş ve dost olur
Tüm bilgileri bulur
Kirli sular durulur
Bil ki ilaçtır kitap

 DÜNYA KİTAP GÜNÜ

    Ülkemizde ve dünyada kutlanan pek çok belirli gün ve hafta vardır. Bunların ciddi bir kısmı eğitim ve öğretim ile alakalıdır. Dünya Kitap Haftası da bunlardan biridir. 28 Nisan’da kutlanan Dünya Kitap haftası isminden de anlaşılacağı üzere kitapların önemini belirtmek üzere kutlanır.

      Hemen hemen herkes kitapların değerini bildiğinden dem vurmaktadır fakat aslında ülkemizde kitapların değeri tam olarak bilinmektedir. Bunu ise ülkemizdeki kitap okuma oranından anlayabiliyoruz. Okullarda, tv programlarında ve bir çok sosyal platformlarda insanlar kitap okumanın önemi üzerine bir şeyler yayımlamak ya da paylaşmaktadır. Sürekli bu tarz ortamlarda dizi dizi kitap okumanın önemleri sıralanmakta ve hep başa sarılmaktadır ‘kitap okumak kelime darcığınızı arttırır ‘ ile başlayıp ‘kitaplar insanın en iyi dosttur’ cümlesi ile son verilmektedir.Belki de insanları kitaplardan uzaklaştıran tam olarak bu klişelerdir. Kitap okumayı sadece yarar için gerçekleştiren hiç kimse bundan keyif almayacak ve kitap okuyan hiç kimse de kitabı bittiğinde aynı kalmayacaktır. Çünkü belirtildiği üzere edebiyat bir kaç türden ibaret değildir, her kitap yeni bir tür her kitap bir farklılıktır. Dayatma ile yapılmayacak olan bir şeydir kitap okumak ve papağan gibi sürekli tekrar edilen ‘boş zamanlarda ‘ gerçekleştirilecek bir eylem de değildir. Zaman ayrılmalıdır kitaplara, yani yeni bir vakit oluşturmalıdır bu ona verilen değeri gösterir. Gönül işidir kitap okumak ve ancak öle anlayabilir kişi kıymetini. Ne sabah on dakika okulda okunarak kişinin değerini anlayabileceği bir şeydir ne de ödev verildiğinde keyfine varılabileceği bir şeydir.

    Aydın ve farkında bir toplumun bireylerinin gelişimi muhakkak kitap okumakla gerçekleşebilir. Çünkü her bir kitap bir diğerini önerir ve elinden tutup götürür kişiyi.