Engelliler Haftası ile İlgili Şiirler

tarafından
21
Engelliler Haftası ile İlgili Şiirler

Engelliler Haftası münasebeti ile yazdığımız şiirleri beğeneceğinizi umuyoruz. Unutulmamalıdır ki engeller bedende değil yürektedir. Yüreğindeki engeli aşabilen bir insanın aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bu nedenle Allah’ın imtihanına maruz kalmış her bireyin, hayata sımsıkı sarılması, ona başka bir pencereden bakması gerekmektedir.

Engelliler Haftası ile İlgili Şiirler

5 Kıtalı Şiir

ENGELİN YOK UNUTMA

Kendini eksik hissetme
Engelin yok unutma
Kendine bir şey dert etme
Engelin yok unutma
 
Bil ki engel kalptedir
Kalbine ol muktedir
O anahtar sendedir
Engelin yok unutma
 
Üç günlüktür bu dünya
Yaşadıklarımız tıpkı ayna
Üzülme sen boyuna
Engelin yok unutma
 
Güven artık kendine
Bakma fiziksel haline
Bu iş böyle biline
Engelin yok unutma
 
Sen engeller aşarsın
Belki zafere koşarsın
Neden böyle yaşarsın
Engelin yok unutma
 
(Rıdvan ÖZKAN)

ENGELLİLER HAFTASI  
Türk toplumu açısından oldukça önemli olan ve bilincine varılması, farkındalık oluşturulması mutlaka gereken özel günlerden ve haftalardan birisi muhakkak ki Engelliler Haftası’dır. Birleşmiş Milletler’e üye olmuş yüz elli altı coğrafyada aynı tarihler arasında kutlanan Engelliler Haftası , 10 Mayıs ve 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan oldukça özel bir haftadır.
Engelliler Haftası topluma ses duyurmak için de kutlanan bir haftadır, belki de göz ardı edilenleri tekrar ve tekrar gözler önüne sermek için kutlanan özel bir hafta. Bu özel hafta boyunca kutlandığı ülkelerde televizyon programları, radyo ve internet gibi iletişim organları üzerinden çokça dile getirilen ve önemi belirtilen Engelliler Haftası hepimizin benimsemesi gereken bir gündür. 
Engelliler Haftası’nın günleri  10 Mayıs’tan 16 Mayıs’a kadar  sırası ile şöyle özelleştirilmiştir : Engelliler Haftasının açılışı, Görmeyenler günü, İşitme ve Konuşma Kusurları günü, Ortopedik Engelliler günü, Zeka ve Ruhsal Engelliler günü, Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü, Engelliler Haftasına genel bakış şeklinde son bulmaktadır. 
Hayatımız boyunca empati sözcüğünü çok fazla duymuşuzdur, bu sözcüğün hakkıyla hakkının verilmesi için belki de elimize geçmiş fırsatlardan birisi Engelliler Haftasıdır. İnsan ancak anlayış ile bir yerlere varabilir, insanları sevdiğini söyleyebilir ve bir şeylerin üstesinden gelebilir, böyle özel gün ve haftalar ise anlayış yelpazemizi çok genişletecek günlerden biridir. Eğer görme engelli birini biz görmezden geliyorsak asıl görme engellinin biz olduğumuz anlaşılır çünkü sahip olduğumuz göz arızasız iken göremiyorsak işte orada bir problem mevcuttur.
Hepimizin bireysel sorumluluk ve görevleri olduğu gibi ,toplum ve ülke olarak da sorumluluklarımız mevcuttur. Muhakkak ki bunlardan en mühim olanlarından biri de böyle mühim bir günü göz ardı etmemek ve bilincine varmaktır.