Etik Günü ile İlgili Şiirler

tarafından
79
Etik Günü ile İlgili Şiirler

Etik Günü konulu şiirlerimizi sizler için yazdık. Yazdığımız şiirlerin kısa olmasına dikkat ettik. Etik ile ilgili şiirlerimizi beğenmenizi dileriz.

Etik Günü ile İlgili Şiirler

2 Kıtalık Şiirler

ETİK

Etik ahlak demektir
Güzeli söylemektir
Nasıl davranacağını
Çok iyi bilmektir

Ahlaklı ol ey insan
Doğruluk olsun yasan
Bil ki hiç şaşmaz asla
Temkinli yere basan

ETİK GÜNÜ

Dünya etik günü
25 Mayıs unutma
Kutlanır her sene
Dünyanın her yerinde

Etik her şeyin başı
Bunu bilir her kişi
Etiğe uyan insan
Asla dökmez gözyaşı

DÜNYA ETİK GÜNÜ

   Herkes tarafından bilinmeyen fakat bilinmesi gereken özel ,önemli günlerden biri Dünya Etik Günü’dür. Dünya Etik Günü’nün kutlanma tarihi 25 Mayıs’tır. Bu günün anlam ve önemini kavrayabilmek için öncelikle etik kelimesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

     Etik kelimesinin aslı Yunancadan gelmektedir. Yunanca da töre kelimesinin karşılığı ‘ ethos’ tur saf Yunanca da kullanımı ise ‘Etika’dır’. Felsefenin geldiği diyar olan Yunanistan’ın felsefede incelediği dört ana daldan birisini etik oluşturur. Fakat etik sözcüğü bir çok farklı ülkede pek çok farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Farklı anlamlarda kullanıldığı gibi anlamı ve kullanımı üzerine de pek çok tartışmalar yapılmış bir kelimedir. Yunanca da felsefe ile ilişkilendirilen etik sözcüğü bizim dilimizde daha çok ahlak ile bağdaştırılmıştır. Aslına bakılırsa etik, yelpazesi oldukça geniş bir kelimedir bu sebepten anlamı konusunda tam olarak bir anlam ve karşılık bütünlüğü sağlanamamıştır. Etik, günümüzde farklı konu ve iş alanlarında yerini almaktadır. Örneğin ; yasal ve ahlaki meseleler, kürtaj, iş etiği, çevresel etik, feminizm, gazetecilik etiği, tıbbi etik, teknolojik etik ve benzeri gibi etik alanları olduğu gibi uygulamalı etik, meta etik gibi çok başka açılardan incelenen etik alanları da mevcuttur.

   Dünya Etik Günü bizim için farkındalık kazandırma açısından kutlanmalı ve değer verilmelidir. Etik bizim toplumumuz açısından doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü ve en önemlisi adil olan ve olmayanı ayırt etmek için ele alınan bir meseledir. ‘ Hiç etik bir davranış değil’ cümlesini günlük hayatta çok fazla duymuşuzdur, burada etik kelimesi adalet ile bağdaştırılmıştır. Fakat etik için en genel tabir olarak ahlaki değerler diyebiliriz bunun farkında olmak ve bilincine varmak da toplum için önemli bir şeydir. Bunu edinmek için de 25 Mayıs Dünya Etik günü anılmalıdır.