Gençlik Haftası ile İlgili Şiir

tarafından
16
Gençlik Haftası ile İlgili Şiir

Gençlik Haftası konulu şiirimizi beğeneceğinizi umarız. Şiirden hiç ayrılmayın, gençliğin kıymetini unutmayın. Esen kalın…

Gençlik Haftası ile İlgili Şiir

4 Kıtalık Şiirler

GENÇLİK

Gençliktir yaşam veren
Çok güzel bir ülkeye
Gençliktir umut seren
Uyar o her ilkeye

Atam emanet etti
Gençliğe bu vatanı
Gençlik onu yad etti
Hem de şehit yatanı

Gençler çok çalışın
Kalkınsın devletimiz
Her zorluğa alışın
Gülsün bu milletimiz

Gençlik bir umut gibi
Ruh verir insanlığa
Gençlik bir ışık gibi
Götürür aydınlığa

GENÇLİK HAFTASI

    Türk Toplumu açısından özel ve önemli bir değere sahip olan günlerden biri 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve beraberindeki Genlik Haftası’dır. Bu günün diğer belirli gün ve haftalardan farklılığı, Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ten armağan oluşudur.

  Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmıştır, bu sebeple ulusal bayramımız olan Gençlik ve Spor Bayramı yurdun dört bir yanında genellikle spor şovları ve törenler ile kutlanır. Ülkemizde Gençlik Haftası’nın kutlanma sebebi isminden de anlaşılacağı üzere gençlerimize yönelik sanatsal,sportif ve kültürel etkinliklerin daha sık ve aktif olarak gerçekleştirilmesidir. 

Milli değer ve gelenekleri korumak adına ve sahip çıkmak adına Gençlik Haftası’nın kutlanması ülkemiz ve daha doğrusu ülkemiz gençleri için mühim bir gündür. Gençlik Haftası’nın kutlanmaya başlanması 15.04.1983 tarihinde ve 83/6394 sayılı bakanlar kurulu kararı ile kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemiz tarafından mütemadiyen kutlanan Gençlik Haftası Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğin geleceğine ve varoluşuna verdiği ehemmiyeti göstermektedir. 

Çoğu zaman 23 Nisan’da olduğu gibi Gençlik Haftası’nda da dünyanın farklı ülkelerinden gençler Ankara’da misafir edilerek ‘ Dünya Kültürleri ve Gençlerin Büyük Anadolu Buluşması’ olarak bir organizasyonda buluşturulmaktadır. Gençlik Haftası’nın kutlanması bir bayramdan ziyade bir tarafıyla da borç olarak bilinmelidir, bir şükran borucu. Bir ülkenin gelişmesinde ve ileriye doğru gitmesinde en önemli faktör şüphesiz ki ülkenin genç nüfusunun uğraşları ve aldığı yoldur.

     Gençlik Haftası’nın kutlanması sadece ülkenin siyasetçilerine yahut eğitimcilerine bırakılmamalıdır. Bu günün kutlanması insanlar için bir ihtiyaçtır çünkü amacı bir bilinç uyandırmaktır. Yani uzaklaştığımız şeyler nasıl bizden uzaklaşıyorsa, yaklaştıklarımız da bize yaklaşır ve bizimle samimi olur. Bu sebeple Geçlik Haftası’nı da Atamızın gençlere verdiği önemi ve gençliğin öneminin bilincine varmalı ve bu bilinci oluşturmak adına çabalamalıyız.