Hemşireler Günü ile İlgili Şiirler

tarafından
36
Hemşireler Günü ile İlgili Şiirler

Kıymetini bilmesek de üzerimizde en çok hakkı bulunan meslek mensuplarından birisi de hemşirelerdir. Çoğumuzun yapamayacağı şeyi onlar yapmaktadır. Bir annenin, çocuğunu, bebeğini gece evde bırakıp sabahlara kadar nöbet tutması ne demek, herkes anlayamaz. İnsanlardan ricamız, kendi asabiyetlerinin cezasını hemşirelere çektirmesinler. Tüm hemşirelerimizin hemşireler gününü kutluyoruz.

Hemşireler Günü ile İlgili Şiirler

4 Kıtalık Şiirler

GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Hastalandık, yaralandık bize baktınız
Karanlık dünyamıza bir mum yaktınız
İğne vurup kolumuza serum taktınız
Gününüz kutlu olsun, tüm hemşireler
 
Bakamezken hiç kimse kendi hastasına
Her bakımını yaptınız hep tek başına
Yeri geldi mendil oldunuz her gözyaşına
Gününüz kutlu olsun tüm hemşireler
 
Kimi zaman doktorun, kimi hastanın
Cefasını çektiniz hasta yakının
Siz siz olun kötü insanlardan sakının
Gününüz kutlu olsun tüm hemşireler
 
Şefkat, merhamet hepsi sizde var
Bunu bilmeyenler yoldan çıkmışlar
Hepimizin size çok saygısı var
Gününüz kutlu olsun tüm hemşireler

HEMŞİRE


Bilmesen de onların çok kıymetini
İnan çok çekerler senin derdini
Gündüz mesaide, gece nöbette
İyileştirirler yurdumun her bir ferdini
 
Hemşirelik kutsal değildir sanma
Onlarla ilgili söylenen her söze kanma
İftira atıp da cehennemde yanma
Fedakarlık timsalidir her bir hemşire
 
Kimse çekemez hasta derdini
Hiç halden anlamaz hasta yakını
Tansiyonu, şekeri, saatlik bakımı
Aksatmadan yapar, her bir hemşire
 
Şiddete meyil eden utansın
Kolaysa gelsin de kendisi yapsın
Ecel geldiyse şayet, hemşire ne yapsın
Hasta için çırpınır her bir hemşire

DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ

  Biz Türk toplumu olarak yaygın olarak bir deyiş kullanırız : ‘ her şeyden önce sağlık! ‘ gerçekten de öyledir çünkü düşündüğünüz zaman sağlığımızın yokluğunda hiçbir şey bize keyif vermez ve sağlıksız insan sadece nefes alıp verir. İnsan sağlıksız olduğu vakitlerde normal hayatında en çok arzu duyduğu şeyi bile unutur ve sadece sağlığının yerine gelmesini, eskisi gibi olmasını ister. Eski zamanlardan beri süregelen mesleklerden biri de şüphesiz hemşireliktir. Hemşire olmaya aday olan ve bu mesleği edinmek isteyen insanlar kesinlikle özverili, sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü insanlar olmalıdır. Her meslekte olduğu üzere hemşirelik mesleği de toplumun ihtiyaçlarından ortaya çıkmış bir meslektir. Hemşirelik insanların hayatları ile yakından ilgilenen bir meslektir bu mesleği seçen kişiler ayrıca ekip çalışmasını bilen, el becerisine sahip, pratik ve yetenekli, hızlı ellere sahip olan kişiler için uygundur. Ayrıca hemşirelik yapan kişiler gece nöbetleri gibi zorlu durumları da göze almalıdırlar.

    Kırım Savaşı sırasında ilk kadın hemşire olan Florance Nightingale Dünya’nın ilk hemşiresi olarak kabul görmüştür. O sebepten dolayı, dünya hemşireler günü Florance Nightingale’nin doğum tarihi olan 12 Mayıs’ta kutlanır. 12 ve 18 Mayıs tarihleri arası ise Hemşireler Haftası olarak kutlanır. Hemşirelik mesleğinde her meslekte olduğu gibi avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur. Avantajlarından bahsedecek olursak, Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler Kpss sınavından sonra puanlarına göre bir yere atanabilmekte ve kamu personeli olarak çalışabilmektedir.  Ygs sınavıyla açık öğretimden bir sağlık bölümü okunduğu takdirde kişinin maşında ciddi artış görülmektedir.

     Her mesleğin olumsuz yanları olduğu gibi hemşirelik mesleğininse bazı zor hastalar ile ilgilenmek ve nöbetlerdir. Fakat her zorluğa rağmen kutsal bir meslektir hemşirelik.