Hıdırellez Günü ile İlgili Şiirler

tarafından
9
Hıdırellez Günü ile İlgili Şiirler

HIDIRELLEZ

Geldik mayıs ayına
Taptaze toprak ana
Meşe, çınar kayına
Selam olsun selam
 
Hıdırellez günleri
Başkadır düğünleri
Yok geri hep ileri
Selam olsun selam
 
Doğa serdi her şeyi
Önümüze nimeti
Bırak bugün gıybeti
Selam olsun selam
 
Sabahın tan vaktinde
Uyandık nefes aldık
Topladığımız çiğlerle
Yoğurdu mayaladık
 
Mis kokulu çiçekler
Her yıl mayısı bekler
Kırda koyun kuzular
Uçuşur kelebekler

HIDIRELLEZ NEDİR

Nedir bu Hıdırellez
Merak ettim birçok kez
Dediler doğayı sez
Tabiat Hıdırellez
 
Beş Mayısta kutlanır
Altısında sonlanır
Ömür biter can gider
Geriye toprak kalır
 
Şenlik yapılır o gün
Her yer dernek ve düğün
Sabaha dönünce tün
Geride izi kalır

HIDIRELLEZ

   Günümüzde bir çok insan tarafından kutlanan belirli günler ve haftalardan birisi de Hıdırellezdir.  Bayram olarak da bilinen bu özel gün ‘ Halk Bayramı’ olarak da adlandırılmakta , bir çok aktivite ve etkinlikler ile kutlanmaktadır. Bayramın isminin hikayesi şöyledir ; Hızır kötülere ceza veren, dar zamanlarda insanların yardımına koşan, ve bolluğu müjdeleyen kişi olarak inanılmaktadır, İlyas Peygamber ile bir olduklarında o gün bayram olarak adlandırılır ve o gün insanların diledikleri her şey bu iki kişi tarafından yerine getirilir ‘ gibi bir inanış söz konusudur. Hıdrellez Bayramı’nın kutlandığı tarih 5 Mayıs günüdür.

  Hızır ve İlyas isminin halk içinde hızlı söylenmesi ve telaffuz dolayısıyla ‘Hıdırellez’ oluşmuştur, bu gün aynı zamanda doğanın yeniden hayat bulması ve kendini yenilemesi gibi inanışlara da yer verir. Bu gün ağaçlara çeşitli renklerde kumaşlar bağlanarak dilekler dileniyor, yine bunun gibi çok farklı ritüeller gerçekleştiriliyor. Örneğin her sene şenlik düzenlenip ateş yakılarak o ateşin üzerinden atlanıyor. Türkiye’de mevsimlik bayramlardan biri olarak görülen Hıdrellez günüde birlikteliğin ve yek inanışta olmanın verdiği mutluluk ile insanların kuvvetlendiğine ve güçlendiğine inanılıyor. Hızır olarak adlandırılan kişinin ‘hayat suyu ‘ içmesinden dolayı sonsuza kadar yaşayacağı ve  beyaz saçlı, güzel yüzlü bir adam ya da sefil ve dilenci görünümünde bir adam olarak halk arasından kişilere göründüğü de yine inanışlardan bir tanesi.

   Hıdırellez Gününde gerçekleştirilen bir takım etkinlikler şöyle sıralanıyor ;  Hıdrellez’den sağlık isteyenler, kırlardan topladıkları bitkilere yemek  yapıyor, genç ve sıhhati yerinde olan küçük baş hayvanların etlerinden yeniliyor. Ateşten atlamanın manasının altında ise nazardan ve hastalıklardan korunmak ve günahlardan arınmaktır. Bu ve bunun gibi uygulamalara sahnelik eden Hıdrellez her yıl 5 Mayıs’ta kutlanmaktadır.