Kardeşlik Haftası ile İlgili Şiirler

tarafından
36
Kardeşlik Haftası ile İlgili Şiirler

Kardeşlik Haftası ile ilgili şiirlerimiz, site şairlerimiz tarafından sizler için yazılmıştır. sizler de kardeşlik sevgi paylaşma ile ilgili kendi şiirlerinizi yazarak burada yayınlayabilirsiniz. Sevgi ve kardeşlik dolu bir dünya diliyoruz.

Kardeşlik Haftası ile İlgili Şiirler

3 Kıtalık Şiirler

ADEM İLE HAVVA

Hepimiz geldik Adem ile Havva’dan
Topraktan yarattı, bizi büyük Yaradan
Kardeşçe yaşayalım, su geçmesin aradan
Renk, dil, din ayırmayın, hepimiz kardeşiz
 
Kiminin rengi siyah, kimisininki sarı
Kimi pantolon giyer kimisi de şalvarı
Herkesin birbirinden farklı olsa da diyarı
Renk, dil, din ayırmayın, hepimiz kardeşiz
 
Hepimizin amacı, yaşamaktır insanca
Birinin üstünlüğü takva iledir anca
Bu dünyada hepimiz, eşit olmalıyız bence
Renk, dil, din ayırmayın, hepimiz kardeşiz

KARDEŞLİK SEVGİ PAYLAŞMA

 Karşılıksız paylaşmak
Cömertliktir kardeşlik
Her zaman yardımlaşmak
Birlikteliktir kardeşlik
 
Kardeşlik mutluluktur
Yolu hep doğruluktur
Sevgiyle yaşamaktır
Bir duygudur kardeşlik
 
Gelin kardeş olalım
Beraber dolaşalım
Sevgide yarışalım
Çok sevmektir kardeşlik

İNSANIN EN DERİNİNDEN BİR DUYGU : KARDEŞLİK SEVGİ VE PAYLAŞMA

     İnsanlar hayatlarında bazı şeylere daha fazla anlam yüklerler ve bazı şeyleri daha çok önemserler , kardeş de bunlardan biridir yani insan kardeşini yok sayamaz ve çok değer verir bu sebepten ötürü kardeşlik duygusu kutsaldır ve yeganedir. Kardeşlik duygusunun ehemmiyetinden ötürü kardeşlik duygusunun kutlanılması gerektiği düşünülmüştür ve belirli günler ve haftalar içerisinde Kardeşlik Haftası’na da yer verilmiştir. 28 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Kardeşlik Haftası’nın amacı ve ulaşmak istediği şey duyguyu açığa  çıkarmak ve önemini vurgulamaktır.

    Kardeşlik sevgi ve paylaşma duygusunu sadece kan bağı olan insanlarla değil duygu hatıra ve yaşanmışlık paylaşılmış olan insanlarla da bölüşmek mümkündür. Kardeşlik kelimesinin özü bir annenin karnının ortak paylaşılmasından ötürü gelen karındaş sözcüğünden gelmektedir yani bu duygunun temeli paylaşmaya dayanır. Bir insan hayatında bir şeyler paylaşmadan asla huzurlu bir şekilde yaşayamaz, bir şeyler paylaşmak sadece sahip olunan bir yiyeceği yahut sevgiyi değildir. Asıl olan her şeyi paylaşabilmektir yani kederi de paylaşabilmek ve sevdiğinin hüznünden pay alabilmektir iste o zaman pekişir paylaşmak ve akabinde kardeşlik. Kardeşlik öyle yüce ve kutsal bir duygudur ki insanlar eşleri için bile yeri gelir ‘ sanki ablam gibi beni koruyor ‘, ‘ ağabeyim gibi bana sahip çıkıyor’ cümlelerini kullanırlar bu da kardeşliğin ve bir kardeşin bir kardeşe verebildiği duygunun yüceliğini, büyüklüğünü ortaya koyar. Yokluğu yoktur kardeşliğin, kara günü ak günü, uzağı yakını çarşambası salısı yoktur. Kalp kırsa anısıyla vardır uzağa gitse mazisiyle vardır yani kolay kolay silinemeyecek bir duygudur kardeşlik.

    Kardeşliğin bu kadar insan içine işlemiş ve insandan bir duygu oluşu Kardeşlik Haftasını doğurmuştur. İnsan en çok davranışlarının güzelliğiyle kutlayabilir bu güzel günü.