Kutlu Doğum Haftası ile İlgili Şiirler

tarafından
14
Kutlu Doğum Haftası ile İlgili Şiirler

İnsanlığın peygamberi Hz. Muhammed (SAV) 571 yılında tüm insanlığa bir güneş gibi doğdu. Cahiliye Arabistan’ını uyanışına vesile oldu. O, insanlara hep doğruyu gösterdi. Bizler bin küsur yıl sonra onu rahmetle anıyor, dualarımızda adını hiç eksik etmiyoruz. Kutlu Doğum Haftası şiirlerimizi beğeneceğinizi umuyoruz. İyi okumalar.

Kutlu Doğum Haftası ile İlgili Şiirler

5 Kıtalık Şiirler

EFENDİM

Feda olsun canım sana
Şefaat eyle Efendim
Her şey fedadır yoluna
Bana dua et Efendim

Sen ki aydınlık yolumuz
Sen ki elimiz kolumuz
Sen bizim resulumuz
Şefaat eyle Efendim

Doğruyu hep senden aldık
Gaflet uykusundan uyandık
Her saniye seni andık
Sen de bizi an Efendim

Arşa sanki güneş doğdu
Doğdu yaylada büyüdü
Hem öksüz hem yetim idi
Benim günahsız Efendim

Şimdi hasret kaldık sana
Güzel yolun imanına
Duan olsun bizden yana
Sana muhtacız Efendim

4 Kıtalık Şiirler

MUHAMMED MUSTAFA

Beş yüz yetmiş birde doğdu
Allah’ın sevdiği kuldu
Onun yolu doğru yoldu
Emin Muhammed Mustafa

Türlü işkenceler gördü
O hep doğruyu buyurdu
İslam’ı bize duyurdu
Emin Muhammed Mustafa

Anne yoktu baba yoktu
Başında dertleri çoktu
Gözlerinden hep yaş aktı
Emin Muhammed Mustfa

Göç eyledi o Mekke’den
Herkes emindi nebiden
Ümmeti düşündü derinden
Emin Muhammed Mustafa

 YEGANE İNSAN VE KUTLU DOĞUM HAFTASI

     Belirli gün ve haftaların belki de en mühim ve en hassas olanı Kutlu Doğum Haftası’dır. Çünkü Kutlu Doğum Haftası demek geçmiş ve gelecek içinde sadece yegane mükemmel olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in doğumunu ve varoluşunu kutlamaktır.

     Kutlu Doğum Haftası’nın başlangıcı1989 yılına dayanmaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı, Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’ın katkısı ile 1989 yılında yalnızca Türkiye’de hakikat kazanan bir özel gündür. Fakat belirli yıllardan beri kutlu doğum haftasının kutlanması 14-20 Nisan tarihlerinde yapılmaktadır. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) bahar aylarında dünyaya gelmiştir nitekim insanlığa yani Müslüman alemine baharı da kendisi kucaklarında getirmiştir. Peygamber efendimizin doğumuna yani dünyaya ayak basmış olmasına bu dünyadan geçmiş olmasına şüphesizdir ki tüm Müslüman alemi çok sevinmiştir , doğrusu peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olmasa İslam da Müslümanlıkta yarım kalmış olacaktı. Zaten kendisi de bizzat hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur ‘ Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim ‘. Yani peygamber efendimizin yokluğu bizim için büyük bir eksikliktir ve o bu eksikliği yaşadığı süre içerisinde değil sadece varoluşu il2ıne tamamlamıştır. Çünkü yeryüzünde yaşamış tek mükemmel insan olan Hz. Muhammed (s.a.v) her davranışı örnektir ve bir Müslüman yaşamı için idoldür ve tektir.

   Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanması bazı insanlar tarafından yanlış görülmektedir sebebi ise Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanmasını Hristiyanların Hz.İsa’nın doğumunu kutlamasına benzetmelerinden gelmektedir. Peygamber Efendimiz ise böyle bir durum için ‘ Kim hangi millete benzer ise onlardandır ‘ buyurmuştur . Yani kutlu doğum haftasını bir şölen haline getirmekten ziyade kalpten bir şeyler yapmak hissetmek ve doğru olanın yolunda gitmek daha makbul olacaktır.