Kütüphaneler Haftası ile İlgili Şiirler

tarafından
17
Kütüphaneler Haftası ile İlgili Şiirler

Bilgi yuvası olan kütüphanelerde zaman geçirmek, orada dilediğini dilediğince okumak kadar zevkli bir şey yok sanırım. Oradaki ortam çok farklı. Orada bir şeyler okumaktan, ders çalışmaktan sıkılmazsınız. Kütüphaneler, bir toplumun zenginliğidir. Onlardan istifade ettiğimiz sürece zengin kalabiliriz. Kütüphaneler Haftası konulu şiirlerimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Kütüphaneler Haftası şiirlerinizi bizimle paylaşabilir ve bu şiirlerimiz hakkında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Kütüphaneler Haftası ile İlgili Şiirler

5 Kıtalık Şiirler

KÜTÜPHANE

Bilgi verir hep bizlere
Bir alimdir kütüphane
Fakir yoksul evsizlere
Bir yuvadır kütüphane

Herkese kapısı açık
Zaten girmez aklı kaçık
Türlü kitap ve kitapçık
Bir deryadır kütüphane

Sen de okumaya alış
Kütüphanede ders çalış
Gitsin savaş, gelsin barış
Bir huzurdur kütüphane

Orada yabancılık çekme
Hiçbir şeyi sen dert etme
Sadece kendine yetme
Paylaşımdır kütüphane

Odur hep bilgi yuvası
Ondadır bilginin hası
Okumayan çeker yası
Mutluluktur kütüphane

4 Kıtalık Şiirler

KÜTÜPHANEYE GELİN

Sizleri bekliyorum
Kütüphaneye gelin
Bilgiler ekliyorum
Kütüphaneye gelin

Gelin misafir olun
Gelin bilgiyle dolun
İçindeyiz bu yolun
Kütüphaneye gelin

Bilgiler bende saklı
Bana gelen çok haklı
Olun herkesten farklı
Kütüphaneye gelin

Türlü kitaplarım var
Okursan edersin kar
Cahillikten olmaz yar
Kütüphaneye gelin

3 Kıtalık Şiirler

KÜTÜPHANELER HAFTASI

Kutlu olsun herkese
Kütüphaneler Haftası
Kulak verin bu sese
Kütüphaneler Haftası

Bugün bilgi doluyuz
Biz doğruluk yoluyuz
Yarından umutluyuz
Kütüphaneler Haftası

Kutlansın bu her sene
Kütüphaneyi dene
Zarar vermez gidene
Kütüphaneler Haftası

KÜTÜPHANELER HAFTASI VE KİTAPLARA OLAN BORCUMUZ 
           

      Belirli gün ve haftalar içerisinde çok mühim olan ve kutlanması kesinlikle gereken haftalardan birisi de Kütüphaneler Haftasıdır. Ülkemizde Kütüphaneler Haftası 1964 yılından bu yana mart ayının son pazartesi günü kutlanmaya başlanır ve o hafta kütüphaneler haftası olarak kabul edilir. 

    Kütüphaneler Haftası’nın kutlanmasının amacını tahmin etmek çok zor olmayacaktır ki başta gençler olmak üzere insanlara okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap sevgisi aşılamak adına kutlanır. Kitapların çok sık temin edildiği yer olan kütüphanelerinde kitapların evi ve mabedi olduğunu öğretmek ve kütüphaneciliğin ehemmiyeti de Kütüphaneler haftasının kutlanmasının en önemli amaçlarındandır. Hemen hemen her insan sahip olduğu hobilerini sayarken kitap okumak’ adlı yalanı da araya sıkıştırıverir fakat bu aldatmacadır ve kitapların değerine gösterilmiş bir sarsıntıdır. Bir de çok sık olarak kullanılan ‘ boş zamanlarda kitap okumak’ adlı aldatmaca vardır. Şunu kesinlikle öğretmeli ve öğretmeliyiz, kitap okumak boş zamanlarda yapılacak bir iş değildir kitap okumak için ayrı bir vakit ayrılmalıdır ve evet herkesin kitap okuması gereklidir hatta şarttır fakat kitap okumak da herkesin sahip olabileceği sıradan bir hobi,eğlence,oyalamaca değildir. Bazı etkinlik ve davranışlar insanların karakteri üzerinde değişimler yaratır kitap okumak da şüphesiz bu etkinliklerdendir. Çünkü bilmek insanda farkındalık ve başta bir rahatsızlık oluşturur. İnsanın bildiği şey mantığına yattığı vakit kişi değişmeye başlar ve insan her kitabın içinde mutlaka bilinmesi gereken şeyler bulur bu sebepten ötürü kitaplar bizim baş tacımızdır.

    Kütüphaneler Haftası’nı kutlarken her yeri kitap fotoğrafları ile süslemek yerine , birilerine okunması gereken kitap listeleri vermek yerine kitap hediye edilebilir ve etkisi kat ve kat olabilir. Belki o zaman kitaplara olan borcumuzu ödeyebiliriz.